Strona główna » Przed znalezieniem pracy
| A A A
polski
Jak napisać podanie o pracę
Jak napisać list motywacyjny
Jak napisać CV
 
PRZED ZNALEZIENIEM PRACY

Panuje błędne przekonanie, że podanie o pracę i list motywacyjny to dwa jednakowe pisma, a określenie list motywacyjny to bardziej współczesna nazwa podania o pracę. Choć oba pisma wyglądają bardzo podobnie i czasem zdarza się tak, że idą ze sobą w parze - to jednak użycie jednego w zastępstwie drugiego jest poważnym błędem. Zdarza się, że zależy nam bardzo na pracy w konkretnej firmie, niestety nie prowadzi ona obecnie procesu rekrutacyjnego. Możliwe, że nasze podanie przekona potencjalnego pracodawcę do naszego zatrudnienia. Nie możemy jednak mylić podania o pracę z listem motywacyjnym, w budowie których występują pewne różnice i używamy ich w innych przypadkach - chociaż zbieżności są duże.

 

Podanie o pracę wykonujemy z własnej inicjatywy w przeciwieństwie do listu motywacyjnego, który pisze się wyłącznie w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Nawet jeśli nie spotkaliśmy ogłoszenia o pracę z danej firmy, a interesuje nas posada w niej, to możemy sami o nią zapytać. Należy jednak pamiętać, że wówczas korzystamy z podania o pracę.

 

Jak napisać podanie o pracę>>

 

List motywacyjny jest to pismo, które przesyłamy wraz z CV w celu odpowiedzi na ofertę pracy, bądź bezpośrednio do pracodawcy. Pismo to jest bardzo ważne, ponieważ mówi o naszych osiągnięciach, o stanowisku o jakie się ubiegamy, wskazuje dlaczego wysłaliśmy nasze CV. W większości przypadków takie dokumenty jak CV i list motywacyjny wymagane są od pracodawcy. Jeśli jednak nie są wymagane to i tak powinniśmy przesłać takie dokumenty - będzie to z naszej strony eleganckie posunięcie. List motywacyjny bywa określany jako list intencyjny.

 

Jak napisać list motywacyjny>>

 

Curriculum Vitae w skrócie CV (łacińskie - bieg życia) inaczej życiorys zawodowy. Jednak CV to nie biografia, z którą nie możemy go mylić. Zamieszczone w nim informacje są przedstawione w oddzielnych, wyróżnionych nagłówkami bądź śródtytułami blokach tematycznych: dane personalne, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, doświadczenie zawodowe, preferencje osobiste (hobby, zainteresowania itp).

 

Jak napisać CV>>

 

WAŻNE!

W każdym z powyższych dokumentów powinna się znaleźć klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w postaci: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).